Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Sökme Şapka
Sökme bere modelini normal kalınlıkta bir iple, iki kat yaptığımızda çok daha güzel bir bere ortaya çıkıyormuş. Bu tavsiye tuhafiyedeki bayandan. Ben de bu tavsiyeye uyarak bereme bu şekilde başladım.
Fadimenin Oya Sandığı
el işi, tığ işi, keçe, oya, örgü, elişi nasıl yapılır, turkish yemeni, handmade turkish scarves, turkish cotton scarf, turkish oya scarf, sandık, çeyiz.. Sizin için havanın bir açıp bir kapayan haline rağmen, Fadime’nin balkonunda resmetmeye çalıştım. Bu arada...
Maviş Teyze’nin Pişi Tarifi
Anadolu’nun bazı yerlerinde tava mayalısı diye de bilinen bu hamur kızartması bal, pekmez veya reçel eşliğinde de tüketiliyormuş.
Bize Ulaşın
Kışa Hazırlık \ Kışa Hazırlık
Karışık Salça Yapımı
Dedik ya ev usulü, ev tipi, el yapımı. Birçok şeyin olduğu gibi salçanın da sıkma makinesi ve salça yapma makinesi var. Tüfek icad oldu da mertlik mi bozuldu? Hayır. Biz yine elimizin lezzetiyle, şöyle annelerimizin eski yöntemleriyle bir salça hazırlayalım. Ne dersiniz? Malum nette herşeyin satışı var. Ancak az ve öz olarak yaptığımız kış hazırlıklarında bunun da makinesini almak istemiyorsanız veya yoksa biz yine bildiğimiz usul, ev tipi salça yapalım. Kıyma makineniz veya mutfak robotunuz varsa, salça yapımında bu da işimizi görür.
Devamı...
Ayrıntılı Kuru Kolay Tarhana Yapımı
Bu yıl her yıldan farklı olarak tarhanayı tek başıma yaptım. ‘Artık nasıl yapıldığını biliyorsunuz, herkes kendi tarhanasını kendi yapsın’ diyen annem, gelinleriyle bana el verince iş başa düştü. Çocukluğumdaki o ekşi, misss gibi kokan tarhanayı yapma özlemiyle annemin şimdilerde yaptığı kolay tarhana tarifinden farklı olarak, geçmişte yaptığı usulde tarhanamı yapamaya karar verdim. Tarhanayı ilk yoğurduğumda kokusu çocukluğumdaki tarhana kokusunu anımsatıyordu. Ancak mayalandıktan sonra da aynı koku ve tadı alabilecek miydim acaba? Neyse bunu zaman gösterecekti. En iyisi bir an önce işe koyulmak ve beklemekti.
Devamı...
Konserve Biber Salçası
Eee emeksiz yemek olmuyor. Geçmişte yiyeceğe ulaşımın zorluğundan yapılıyordu belki kış hazırlıkları. Ancak günümüzde daha ziyade mevsiminde olan meyve-sebzeleri uygun koşullarda hazırlayarak kışa hazırlama derdi var. Bunda doğal olmayan, katkı maddesi ihtiva eden gıdaların yaygınlaşmasının payı büyük. Bu yüzden evimizin ihtiyacına göre tamamını olmasa da en azında bir kısmını karşılayacak el emeği kış hazırlıklarını yapmak gerekir diye düşünüyorum. Ev yapımı kış hazırlıklarında daha önce kırmızı biber salçası yapımını paylaşmıştım. Bu sefer ki bir başka usulde yapılan kaynatma biber salçası tarifi. Bu annemin uyguladığı bir yöntem...
Devamı...
Kahvaltılık Hint Salçası
Kahvaltılık salçalı, sos tariflerimden biri daha. Lütenitsa sosunun farklı bir uyarlaması. Sos adıyla ve tarifiyle tamamen bana ait. Sayfamdaki diğer tüm tariflerde dahil olmak üzere, sanal ortamda alıntı yapacak olanların mutlaka kaynak gösterip, aktif link vermelerini rica ederim. Aksi taktirde emeğe saygısızlık ve hakka riayetsizlik etmiş olursunuz! Yani kul hakkına girmiş olursunuz! Malum kış hazırlıklarından biri kahvaltılık salça tariflerim. Herrenk mutfağı kış hazırlıklarını yavaş yavaş sırası geldikçe sizlerle paylamaya devem edeceğim inşaAllah. Sizlerin de yaptığı kış hazırlıklarınız varsa paylaşımlarınızı beklerim...
Devamı...
Dolmalık Kabak Kurusu Nasıl Yapılır?
Gelelim kurutmalık kabağa... Kuru Dolmalık Kabak Nasıl Kurutulur? Öncelikle dolmalık kurutma kabak için büyük boy kabakları tercih etmemiz gerekiyor. Çünkü bünyesinde fazlaca su bulundurduğundan kuruduğunda epeyce küçülüyor...
Devamı...
Dondurucuya Erik Nasıl Konur?
Dondurucu da meyve saklamak pratik bir yöntem. Konserve meyve yapmanın yanında evinde difrizi olanlar için meyveyi uzun süre saklamanın güzel bir yolu dondurucuya meyve koymak. Bu şekilde şeftali, kayısı, çilek, vişne gibi meyveleri dondurucuda saklamak mümkün. Dondurucudaki meyveler nerelerde kullanılır?..
Devamı...
Asma Yaprağı Salamurası Nasıl Yapılır?
Ben Ankara’yı salamura ve turşu cenneti olarak isimlendiriyorum. Açıkçası üzüm/asma yaprağını İstanbul’da sadece göçmenlerin yaşadığı semt pazarlarında bolca görürdüm. Bartın’lı olmam hasebiyle o yıllarda asma yaprağını pek de tüketmezdik. Salamurasını ise hiç bilmezdim. Gel zaman git zaman ‘tebdili mekanda ferahlık vardır’ sözüylemi olsa gerek bilemiyorum, değişik pekçok şey öğrendim Ankara’da. Değişik, farklı farklı..
Devamı...
Pırasa&Havuç Nasıl Kurutulur?
Facebook’ta Asiye Hanımın isteği üzerine ben de pırasa ve havuç kurutmaya karar verdim. Sandığım kadar da zor değilmiş. Şimdi sizlerle...
Devamı...
Hangi Sebze Nasıl Kurutulur?
ilk olarak patlıcan ve kabak kurutmuştum. Doğrusu çok eğlenceli..önce sebze kurularına ve sebze kurutmanın önemine dair birkaç not..green pepper..
Devamı...
Konserve Menemen Nasıl Yapılır?
kış hazırlığım konserve menemen ondan sonra da kışlık konserve domates sos. Belki de bilinen en eski sebze meyve saklama yöntemi ondan.. nasıl yapılır?
Devamı...
 Sayfalar : 1 2 3
Duyurular
 
Editörün Mutfağı

Editörün Mutfağı

Neşeli Sayfalar

Neşeli Sayfalar

Sağlık Köşesi

Sağlık Köşesi

Şiir Köşesi

Şiir Köşesi

Yemeğin Öyküsü

Yemeğin Öyküsü

Gençlik

Gençlik

Hobi Dünyası

Hobi Dünyası

Çocuk Dünyası

Çocuk Dünyası

Sizden Gelenler

Sizden Gelenler

Ana Sayfa   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.