Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Sökme Şapka
Sökme bere modelini normal kalınlıkta bir iple, iki kat yaptığımızda çok daha güzel bir bere ortaya çıkıyormuş. Bu tavsiye tuhafiyedeki bayandan. Ben de bu tavsiyeye uyarak bereme bu şekilde başladım.
Fadimenin Oya Sandığı
el işi, tığ işi, keçe, oya, örgü, elişi nasıl yapılır, turkish yemeni, handmade turkish scarves, turkish cotton scarf, turkish oya scarf, sandık, çeyiz.. Sizin için havanın bir açıp bir kapayan haline rağmen, Fadime’nin balkonunda resmetmeye çalıştım. Bu arada...
Çiçek Motifli Tığ İşi Bebek Yeleği Yapımı
Çevremde yeni doğan bebeklerin sayısı çoğalmaya başladıkça, bir kısmına el örgüsü şirin kıyafetler örerek hediye etmeyi düşündüm. İşte bu tığ işi bebek yeleği bunlardan biri. Yelek yapımını bol bol resimleyerek, sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım..
Bize Ulaşın
Aşure Tarifleri
Aşure Neden Komşulara Dağıtılır?
25.11.2012 - 21:09

AŞURE NEDEN KOMŞULARA DAĞITILIR?

Aşure&değişik&hafif tatlı tarifi

 

 

Son yıllarda her aşure yapışımda çocukların yardımıyla komşulara dağıtıyoruz. Eminim birçok aşure yapılan evde, apartmanda da bu durum yaşanıyor. Bizim çocuklar aşurenin yapılacağı günü, aşure yapılacağı fikrini sevdikleri kadar, bu güzel ve anlamlı tatlının dağıtma kısmını da çok severek yapıyorlar. Bu resim kızımın sevdiği pamuk prensesli tepsiyle komşularımıza dağıttığı geçen yılki aşureler.

 

 

Bu yıl kızlar okulda olduğu için bu görevi oğlum üstlendi. Komşularımın getirdiği aşureleri de resmedip, sizlerle paylaşmak istedim. Ayrıca aşure tatlısı neden dağıtılırmış? Sizler için kısaca bir bilgide vermek istedim. Umarım faydalı olur...

 

 

“Aşure Çorbası”, Aşure ismi verilen tatlının ortaya çıkışına dair bir inanış mevcuttur. Aşure Çorbası da denilen bu tatlı, İslam dininde inanılan peygamberlerden biri olan Nuh’un tufandan sonra Aşure Günü’nü kutlamak için geminin ambarında kalan erzakı karıştırıp bir tür tatlı yiyecek hazırlamasıyla ortaya çıkmıştır. Bir diğer görüş ise 72 kişilik bu küçük orduyu çevreleyen 70 bin kişiden oluşan büyük bir ordu tarafından çevrilmiştir. Suyolları tutulmuş ve yiyecekleri tükenen Hüseyin taraftarlarının son olarak elde kalan malzemeleri bir araya getirerek, içinde birçok farklı malzeme kullanılan ve bir gelenek olarak bugün hâlâ Müslümanlarca Aşure Günü yapılan tatlının böyle ortaya çıktığı öne sürülmektedir. Aşure Günü aşure pişirmek sadece bir gelenektir, dini bir önemi yoktur, bir ibadet değildir. Alevilikte çok kutsaldır ve sadece Muharrem ayında pişirilir ve komşulara dağıtılır. Şii’likte çeşitli hububatlardan pişirilen, adına da Aşure denilen yemeği Muharrem ayı münasabetiyle yapmazlar. O gün helva yapılıp dağıtılır.

 

12 gün orucun ardından Aşure Günü yapılır. 12 değişik malzemeden oluşan Aşure tatlısı yenilir veya evlere dağıtılır.

Bu haberi : 3072 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar