Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Sökme Şapka
Sökme bere modelini normal kalınlıkta bir iple, iki kat yaptığımızda çok daha güzel bir bere ortaya çıkıyormuş. Bu tavsiye tuhafiyedeki bayandan. Ben de bu tavsiyeye uyarak bereme bu şekilde başladım.
Fadimenin Oya Sandığı
el işi, tığ işi, keçe, oya, örgü, elişi nasıl yapılır, turkish yemeni, handmade turkish scarves, turkish cotton scarf, turkish oya scarf, sandık, çeyiz.. Sizin için havanın bir açıp bir kapayan haline rağmen, Fadime’nin balkonunda resmetmeye çalıştım. Bu arada...
Çiçek Motifli Tığ İşi Bebek Yeleği Yapımı
Çevremde yeni doğan bebeklerin sayısı çoğalmaya başladıkça, bir kısmına el örgüsü şirin kıyafetler örerek hediye etmeyi düşündüm. İşte bu tığ işi bebek yeleği bunlardan biri. Yelek yapımını bol bol resimleyerek, sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım..
Bize Ulaşın
Sağlık
Yaşanan Ani Hava Değişikliklerine Dikkat!
27.12.2010 - 20:32Giresun Özel Ada Hastanesi’nde görevli Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet Ali Gökal, kış mevsiminde bulunmamıza rağmen bölgedeki sık hava değişikliğine dikkat çekerek özellikle hava değişikliğinin neden olduğu ısı farklarının gribal enfeksiyonları tetiklediğini söyledi. Gökal, kış mevsiminin, soğuk algınlığı ve grip başta olmak üzere zatürre, sinüzit, farenjit, bronşit ve astım gibi hastalıkların daha sık karşılaşıldığı bir mevsim olduğunu hatırlattı. Kış aylarında soğuk nedeniyle kapalı mekanlarda bulunma ve yakın temas olasılığının artmasıyla ilişkili olarak hastalıkların bulaşma oranının arttığını ifade eden Uzman Dr. Gökal "Hava sıcaklığının düşmesi ve nem oranının değişimi, kış mevsiminde bazı enfeksiyon hastalıklarının daha sık görülmesine neden olmaktadır. Hastalık etkeni mikroorganizmaların bulaşmasında, hasta kişilerden hapşırma, öksürme yoluyla çevreye yayılan damlacıkların direkt solunum yoluyla alınması yada hasta kişilerin çıkartıları ile kirlenen yüzeylere temas etmemek gerekmektedir" dedi.

Hava değişikliğinin vücut dengesini bozması nedeniyle gribal enfeksiyonlara yakalanma riskinin arttığını da kaydeden Uzman Dr. Gökal, korunma yöntemleri hakkında da bilgi verdi:

 

"Soğukta insanların yağ ve karbonhidratlara olan gereksinimi artığı için düzenli beslenmenin yanı sıra besin içeriklerinin de iyi planlanması gereklidir. Bol miktarda sebze ve meyve tüketiminin bağışıklık sistemini destekleyeceği unutulmamalıdır. Giysi seçiminde, hem terlemeyi hem de üşümeyi engelleyecek biçimde, gerektiğinde çıkarma olanağı sağlayacak katlı giysiler tercih edilmelidir. Kış mevsiminde özellikle sıkça görülen hastalıklar olan solunum yolu hastalıklarından korunmanın en önemli yolu tüm hastalıklarda olduğu gibi ellerin su ve sabunla yıkanmasıdır. Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklara sahip kişilerin olduğu kapalı mekanlarda mümkünse uzun süre durulmamalı, bulunmak zorunluluğu olan bir mekan ise sık sık havalandırma yapılmalıdır. Hastalığın bulaşmasını önlemek için aksırma, hapşırma ve öksürük sırasında ağız ve burun bir mendil aracılığı ile mutlaka kapatılmalıdır."

 

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ahmet İhsan Kaya ise ani hava değişikliklerinin çocukların daha sık hastalanmalarına neden olduğuna dikkat çekerek "Özellikle anaokulu veya ilkokula başlayan çocuklar yeni enfeksiyon etkenleri ile temas edebileceğini bildiğimiz için mutlaka daha fazla korumaya ihtiyaç vardır. Yine temizlik ve hijyen açısından başka bireylerle sık temas edecekleri için temizliğe daha çok dikkat edilmelidirler. Sık enfeksiyon geçirmek çocuklarda büyümeyi ve gelişmeyi engelleyebilir" diye konuştu.

 yenisafak.com.tr/Aktuel/

Bu haberi : 3628 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar