Ana Sayfam Yap | Sık Kullanılanlara Ekle | Mail 

     
   
   
YEMEKLER
Üye Girişi
En Çok Gezilenler
Sökme Şapka
Sökme bere modelini normal kalınlıkta bir iple, iki kat yaptığımızda çok daha güzel bir bere ortaya çıkıyormuş. Bu tavsiye tuhafiyedeki bayandan. Ben de bu tavsiyeye uyarak bereme bu şekilde başladım.
Fadimenin Oya Sandığı
el işi, tığ işi, keçe, oya, örgü, elişi nasıl yapılır, turkish yemeni, handmade turkish scarves, turkish cotton scarf, turkish oya scarf, sandık, çeyiz.. Sizin için havanın bir açıp bir kapayan haline rağmen, Fadime’nin balkonunda resmetmeye çalıştım. Bu arada...
Çiçek Motifli Tığ İşi Bebek Yeleği Yapımı
Çevremde yeni doğan bebeklerin sayısı çoğalmaya başladıkça, bir kısmına el örgüsü şirin kıyafetler örerek hediye etmeyi düşündüm. İşte bu tığ işi bebek yeleği bunlardan biri. Yelek yapımını bol bol resimleyerek, sizlere anlatmaya çalıştım. Umarım..
Bize Ulaşın
Et Yemekleri
Yürek Kavurma
12.02.2013 - 12:53

YÜREK KAVURMA

beef heart recipe& Offal recipes&food

Yeme anlamına gelen "ekl" türevleriyle birlikte Kur’an’da 109 yerde geçer. İçme anlamına gelen "ş-r-b" kelimesi ise türevleriyle birlikte 39 yerde kullanılır. Kur’an’ın en uzun sûrelerinden birinin adı, “Mâide”, yani sofra’dır. Bu surenin baş tarafı, yiyecekle ilgili temel meseleri, haram ve helâl yiyecekleri açıklar. Kur’an’da yenilip içilmesi haram olan gıdalar sayılır, sayılan az miktardaki gıdaların dışındaki tüm yiyecek ve içeceklerin, bazı şartlara riâyet edilerek helâl olduğu belirtilir (6/En’âm, 119; 7/A’râf, 32). Allah’ın haram kıldıklarını helâl kılmaya veya helâl kıldıklarını haramlaştırmaya kimsenin hakkı olmadığı belirtilir (5/Mâide, 87; 6/En’âm, 140; 66/Tahrim, 1; 9/Tevbe, 37). Kur’an’ın bu konuda vurgu yaptığı şeylerden biri, yenilecek gıdaların “helâl ve temiz” olmasının gereğidir (2/Bakara, 168; 5/Mâide, 88; 8/Enfâl, 69; 16/Nahl, 114). Helâl olan gıdalar da olsa, yeme içme konusunda aşırılığa kaçıp israf etmeyi de Kur’an yasaklar (6/En’âm, 141; 7/A’râf, 31).

“Ey insanlar! Yeryüzünde bulunanların helal ve temiz olanlarını yiyin. Şeytan’ın izinden gitmeyin. O sizin açık düşmanınızdır.” (Bakara, 2/168)

Rabbimizin bizlere sunmuş olduğu güzel nimetleri saymakla bitmez. Bizlerin yararlanması için sunulmuş olan ve birçok yönden istifade ettiğimiz hayvanların sakadatlarında da küçümsenemeyecek faydalar var. Tabii ki herşeyin azında karar, çoğunda da zarar olması gibi ölçülü yemek ve tüketmek şartıyla. Bu hayatımızın her alanında böyle. Mutfak ve yeme kültürü de bunlardan biri.

Yürek kavurma için malzemeler:

1 adet dana yürek

2 adet büyük boy kuru soğan

2 yemek kaşığı sıvıyağ

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 tatlı kaşığı pul biber

Yeterince tuz

Yürek yemeği nasıl yapılır?:

Yüreği yeşi biber ve domates eklemek suretiyle yürek sote şeklinde de hazırlamak mümkün. Dileyenler kuru soğanları ilave etme aşamasından ititbaren tıpkı et sote de olduğu gibi soğan yerine yeşil biber ekleyerek sote yemeği şeklinde de yapabilirler.

Öncelikle yüreğin üzerinde varsa yağ tabakasını keserek ayıralım. Bunu ayrıca minik kuşbaşı şeklinde doğrayalım.

Dana yüreğini de minik kuşbaşı olarak keselim.

Doğranmış yürek kuşbaşıları ve yağları bol su içerisinde kanından temizleninceye kadar yıkayalım.

Yıkadıktan sonra fazla suyunu süzdürelim.

Daha sonra tencere içerisine alalım. Kapağını kapatarak orta kuvvetteki ateş üzerinde pişmeye bırakalım. Bu esnada yürek sulanacak ve sonrasında yavaş yavaş suyunu çekerek pişecektir.

Suyunu tamamen çektikten sonra yemeklik olarak doğramış olduğumuz kuru soğanları,

sıvıyağ ve zeytinyağını ilave edelim. Güzel bir şekilde karıştıralım.

Bu şekilde ara-sıra karıştırmak suretiyle kuşbaşı yürekleri kavuralım.

Son olarak tuz ve pul biber ilavesinde bulunup, birkaç dakika daha kavurduktan sonra altını kapatalım.

Sıcak bir şekilde bol yeşil salata eşliğinde servis yapalım.

AFİYET OLSUN...

Bu haberi : 29899 kişi okudu.
Arkadaşına Gönder  Yazdır
İsminiz *
Başlık *
Yorumunuz *

 


harf daha yazabilirsiniz.
Onay Kodu:
Onay Kodu Doğrulama *
  

Ana Sayfa   |  Dua   |  Medya Köşesi   |  Videolar   |  Firmalar   |  Ziyaretçi Defteri
Herrenk.com:Pratik Bilgi, Sağlık, Yemek Tarifleri, Elişleri, El örgüsü, Eğitim, Ev yapımı ürünler, Çay Saati
© 2010 - www.herrenk.com Tüm Hakları Saklıdır. Sitenizde bağlantı linkleri verilip ve kaynak gösterilerek sitemizden alıntı yapılabilir.
WEB YAZILIM:TEKNODEVA Ankara Web Tasarım, Web Yazılım, web tasarım
Firmalar